Zdrowie – definicja

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie jako „dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny”, a nie tylko brak choroby. Ostatnimi czasy stwierdzenie to zostało uzupełnione o możność prowadzenia pełnowartościowego życia ekonomicznego i społecznego, nie zapominając o aspekcie duchowym. Rozbierając powyższą definicję na czynniki pierwsze, można stwierdzić, że na zdrowie fizyczne składa się odpowiednie funkcjonowanie całego organizmu, a zdrowie psychiczne składa się z komponentu emocjonalnego, który pozwala na wyrażanie i rozpoznawanie emocji oraz radzenie sobie z nimi oraz komponentu umysłowego, pozwalającego na racjonalne myślenie. Z kolei zdrowie społeczne można sprowadzić do umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie oraz wchodzenia w interakcje z innymi uczestnikami. Zdrowie duchowe związane jest u jednych z wyznawaną religią, a u innych z zestawem ważnych wartości i zasad, którymi kierują się w życiu.

Najprościej można określić zdrowie jako ogólny stan dobrego samopoczucia. Wiele czynników ma na nie wpływ, wymienić tu można chociażby otoczenie, ekonomię, wykształcenie czy uwarunkowania genetyczne.

  1. 1-22-2013

    Cześć Wam. Zaciekawił mnie ten post. Wcześniej szukałam tekstów w tym temacie ale dopiero w tym miejscu dowiedziałam się, co można, a czego nie. To jasne, że autor wie co gada. Polecam pozostałe jego opisy w tym temacie.

  2. 1-22-2013

    Witam każdego, artykulik dobry, tylko piszący powinien bardziej pociągnąć temat. Ale czytało się to ogólnie dobrze. Reszte zainteresowanych tematem zachęcam dozapoznania się. Można powiedzieć, że człowiek zna się na rzeczy. Pozdro

  3. 1-23-2013

    Niebywale przydatny artykuł, przepędził moje sceptyczne myśli i pogłębił wiedzę. Dzięki niemu przeanalizowałam temat i pozyskałam wiedzę. Odwiedziłam mnóstwo stron internetowych szukając newsów z tej dziedziny i wreszcie udało mi się znaleźć to, czego szukałam. Gratulacje dla Twórcy tekstu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *